Majör Coinler


Bitcoin

Blockchain teknolojisini kullanan ve piyasada en çok bilinen kripto paradır. Bitcoin’de kullanıcılar üçüncü kişilere gerek kalmadan transferlerini gerçekleştirebilir. Bitcoin’in hem anonim hem de şeffaf bir yapısı vardır. Bu sayede kullanıcılar, ilk işlemlerinden itibaren yaptıkları her işlemin kaydına ulaşabilirler. Cüzdanları ise açık kaynaklı olup geliştirici kişilerin katkısına ve denetimine açıktır.

Ethereum

Amacı Blockchain teknolojisinin gelişmesi ve daha fazla alanda kullanılması olan Ethereum, merkezi olmayan yenilikçi bir kripto para birimi olarak bilinir. Ethereum’da kullanıcıların kişisel bilgileri üçüncü kişiler tarafından depolanamaz ya da başka amaçlar için kullanılamaz. Ethereum’da işlemler dağınık ve anonim şekilde gerçekleşmektedir.

Ripple

XRP olarak bilinen Ripple, açık kaynaklı bir kripto para birimidir. Amacı, başka kripto para birimleri ve geleneksel para birimleri borsalarında arabulucu işlevi görmektir. Ripple’da da üçüncü taraflara gerek olmadan para transferi gerçekleştirilir.

Dash

2014 yılında piyasaya sürülen Dash, kullanıcı bilgilerini korumayı ve anonimliği ön planda tutuyor. Merkezinde gizliliği barındıran ilk kripto para birimi olarak bilinen Dash, kullanıcılarına hızlı veri aktarımı sunuyor.

Minör Coinler


Qash

Japonya Finansal Hizmetler Ajansı tarafından düzenlenen ilk japon değişimi olarak bilinir. Qash’ın amacı, yatırımcılar için küresel bir likidite platformu yaratmak.

Neo

Merkezi Şangay olan Neo, akıllı sözleşmeleri desteklemesinin yanı sıra dApps ve ICO’lara da destek sağladığı için Çin Ethereum’u olarak biliniyor. GAS adı verilen ödüllendirme sistemi bulunuyor.

Iota

Açık kaynak kod yazılımı ile geliştirilmiş olan IOTA, yatırımcılara güvenli iletişim ve ödeme yöntemi sunar. Blockchain teknolojisini kullanmak yerine DAG teknolojisini kullanır. Lota, IOTA’nın en küçük birimidir.

Eos

Merkezi olmayan Eos, akıllı sözleşmeleri, merkezi olmayan depolama çözümlerini ve dApps’i destekleyen bir kripto para birimidir. Yatırımcının sahip olduğu Eos token’i kadar Eos platformunda oy hakkı bulunuyor.