Döviz Pariteleri

Döviz Pariteleri

İnteraktif İşlem Platformunda seçebileceğiniz Döviz Pariteleri sizleri bekliyor…

Parite yani bir diğer adıyla “Döviz çifti” bir ülkenin para biriminin başka bir ülkenin para birimi cinsinden ifadesi anlamına gelmektedir. Bir para biriminin diğer para birimi karşısındaki değeri aynı zamanda o ülkenin ekonomik durum karşılaştırması ile belirlenir. Yani EUR/USD dediğimizde EUR’nun USD karşısındaki değerini temsil eder. Burada EUR Avrupa Birliği para birimini yani EURO’yu, USD ise Amerika para birimi Doları temsil eder. EUR burada BAZ döviz olarak adlandırılır, USD ise karşıt döviz olarak adlandırılır.

Finansal piyasalarda pariteler, majör, minör ve egzotik pariteler olarak sınıflandırılır. En çok işlem görenler Majör olarak nitelendirilir; alım satım işlemlerinin %80’lik bir kısmını temsil ederler

MAJÖR PARİTE, iki majör para biriminden oluşan pariteleri ifade eder. Ekonomik büyüklüğü fazla olan ülkeleri ya da birlikleri ifade eden marjör para birimleri; Amerikan Doları (USD), Euro (EUR), İngiliz Sterlini (GBP), Avustralya Doları (AUD), Kanada Doları(CAD), İsviçre Frangı(CHF) ve Japon Yeni’dir (JPY). Majör paritelerin fiyatında; bir tanesinin daha baskın olması söz konusu olsa da, her iki para biriminin de güçlü etkisi olmaktadır.

En çok işlem gören Majör Pariteler:

  • EURUSD (Euro/Amerikan Doları)
  • USDJPY(Amerikan Doları /Japon Yeni)
  • USDCHF(Amerikan Doları/İsviçre Frangı)
  • GBPUSD(İngiliz Sterlini/Amerikan Doları)
  • AUDUSD(Avustralya Doları/Amerikan Doları)
  • USDCAD(Amerikan Doları/Kanada Doları)
Döviz Pariteleri
Döviz Pariteleri

MİNÖR PARİTE, bir majör para birimi ile bir minör para biriminden oluşur. Majör paritelere kıyasla daha düşük işlem hacmi olsa da genelde yerel yatırımcıların talebi söz konusudur. USD/ZAR Güney Afrika’da oldukça talep edilen bir parite olsa da minor parite grubunda yer alır. Minör paritelerde genelde seyri major para birimi tayin eder ancak genel seyir her iki ülkedeki ekonomik gelişmelere bağlı olarak ilerler. Minör para birimleri arasında en çok işlem görenler genelde Yeni Zelanda Doları (NZD), Güney Afrika Cumhuriyeti Randı(ZAR) ve Singapur Doları’dır (SGD).

EGZOTİK PARİTELER , yerel yatırımcılar tarafından takip edilip toplam işlem hacmi düşük olan paritelerdir. Türk Lirası, Polonya Ziloti, Meksika Peso, Danimarka Krona, Suudi Arabistan Riyali, Tayvan Doları, Brezilya Reali ve Rus Rublesi örnek olarak verilebilir.