İnteraktif Yatırım'ın uzman kadrosu tarafından hazırlanan ve tamamen ücretsiz olan Eğitim Videoları serisiyle platform üzerinde uygulamalı görsel eğitim imkanına kavuşacaksınız. Platformun genel tanıtımı, özellikleri, menü kullanımı, pozisyon açma-kapama, bekleyen emirler, indikatör kullanımı, formasyonlar ve daha birçok konu tamamen uygulamalı görsel anlatım eşliğinde sunulmaktadır.

EĞİTİM İÇERİKLERİ:

  • İnteraktif Yatırım Web Trader
  • Sepet Fon
  • İnteraktif Margin Pro gibi İşlem Platformlarını Nasıl Kullanırım?
  • İşlem Açmak için Ne Gerekli, Neye Göre Karar Vermeliyim?
  • Risk Yönetimi Nasıl Sağlanır? vb. birçok Canlı Eğitim Videoları Siz Yatırımcılarımıza Özel Olarak Hazırlanıyor…
  • Hemen Üye Olun ve İnteraktif Yatırım Danışmanlarınızdan Detaylı Bilgi Almayı Unutmayın!

İnteraktif Yatırım Uzmanınız İle Temel Analiz Yöntemlerini Doğru Kullanarak Sizlerde Yatırımlarınızı Gerçekleştirebilirsiniz!

Temel Analiz Nedir?

Piyasada işlem yapan bireysel ve kurumsal yatırımcıların karar alırken kullandıkları yöntemlerden biri de temel analizdir. Kısa vadeli karar almak için kullanılan teknik analiz yöntemlerinin aksine temel analiz yöntemleri kullanılarak genelde orta ve uzun vadeli kararlar alınır. Bu yöntem elbette ki finansal piyasalar da geçerlidir. Birçok paritede kaldıraçlı olarak işlem yapılan finans piyasasında, yatırımcılar hangi para biriminin değer kazanıp hangisinin değer kaybedeceğini bu yöntemleri kullanarak öngörebilirler. Temel analiz yöntemleri ile, bir ülkenin para biriminin etkilendiği verileri kullanarak, ileride hangi fiyat seviyesinde işlem görmesi gerektiği tahmin edilebilir. Bu verilerden birkaçı; ülkedeki enflasyon, ülkenin uyguladığı politika faizi veya ülkenin cari açık/cari fazla verisi gibi makroekonomik verilerdir.

Sadece ekonomik veriler değil, aynı zamanda bir ülkenin siyasi ve politik gelişmeleri de temel analiz kapsamına girmekte ve ilgili ülkenin para birimi üzerinde olumlu/olumsuz etkilere neden olmaktadır.

Temel analiz kullanarak bir parite üstünde örnek verecek olursak; örneğin Dolar TL paritesini ele alalım. Türkiye’nin ileri ki dönemde mevcut enflasyondan daha düşük bir enflasyon hedeflediğini ve ihracatını arttırmayı düşündüğünü, bunlarla beraber politika faizinde bir indirime gidebileceğini varsayalım. Aynı dönemde Amerika tarafında da olası bir faiz artırım sürecinin olduğunu düşünelim. Diğer değişkenleri sabit tuttuğumuzda ve yukarda belirttiğimiz hedefler doğrultusunda ilerlendiğini düşünürsek, doların değer kazanması ve aynı anda Türk lirasının değer kaybetmesi ve dolayısıyla Dolar TL paritesinin de yukarı yönlü hareket etmesi gerektiğini düşünebiliriz.

Temel Analiz Yöntemleri

Çoğunlukla hisse senetleri ve kripto piyasasında temel analiz yöntemleri kullanılmaktadır. Bu yöntemler daha çok bir şirketin finansalları ile ilgili belirli sonuçlar elde edilmek için yapılmaktadır. Bu yöntemler ile ilgili örnek vermek gerekirse; asit-test oranı, cari oran, vb.

Bir finans yatırımcısıysanız, para biriminin fiyatını etkileyebilecek ekonomik, politik ve sosyal faktörleri göz önünde bulundurarak para birimlerinde işlem yapmak için temel analizi kullanabilirsiniz. Bu faktörleri anlayarak, bir para biriminin gelecekte nasıl hareket edeceğini daha iyi tahmin edebilirsiniz.

Teknik Analiz Nedir?

Teknik analiz, geçmiş fiyat hareketlerine bakarak, gelecekte oluşabilecek fiyat hareketlerini tahmin edebilmek olarak açıklanabilir. Yatırımcıların, özellikle finansal piyasalarda oldukça fazla başvurdukları bir analiz yöntemidir. Temel analize kıyasla, daha rasyonel sonuçlar elde edildiği ve geçmiş verilere dayandığı için daha güvenilir sonuçlar verdiği söylenebilir. Ancak, gerek akademik düzeyde gerekse piyasalarda teknik analiz mi temel analiz mi sorusunun cevabı kesin değildir.

Teknik analiz, emtia, vadeli işlemler, kripto borsası ve forex gibi hemen her piyasada kullanılabilir. Ancak, hisse bazlı spekülatif hareketler, şirket ile ilgili önemli haberler/açıklamalar veya bilanço ile ilgili gelişmeler, hisse teknik analiz yöntemlerinin işlevliğini azaltmaktadır. Bunun için teknik ve temel analiz birlikte kullanılmalıdır.

Teknik Analiz Nasıl Yapılır ve Yöntemleri Nelerdir?

Teknik analiz yapabilmek için grafik okumayı bilmek gerekir. Bunun yanı sıra teknik analizin temel kavramları olan, destek, direnç, trend, yükselen kanal, alçalan kanal gibi terimlere de aşina olmak gerekir.

Teknik analizde kullanılan oldukça fazla indikatör vardır. Öncelikle şunu belirtmek yerinde olacaktır; kesinlikle çalışan, %100 garanti veren bir teknik analiz indikatörü yoktur. Teknik analiz yapılırken kullanılacak olan analiz yöntemleri, öncelikle piyasaya göre değişmektedir. Hisse senetleri piyasasında başarılı olan bir indikatör, finansal piyasalarda çalışmayabilir. Bunu haricinde grafikler üzerinde teknik analiz yaparken kullanılan zaman dilimi de sonuç açısından etki etmektedir. 1 saatlik bir grafikte kullandığımız indikatör ile 1 günlük grafik üzerinde kullandığımız aynı indikatör farklı sonuçlar verebilmektedir. Diğer bir önemli nokta ise tek başına bir indikatöre bakarak, alım satım kararı vermememiz gerektiğidir. Son olarak ise en başarılı teknik analiz yöntemleri kişiden kişiye göre değişmekle beraber, geçmiş veriler üzerinde test ederek bizim için en doğru olan analiz yöntemini bulmamız gerekmektedir.

İnteraktif Yatırım İle En Doğru Analiz Yönteminizi Bulmak İçin Tek Yapmanız Gereken Hesap Açmak ve Yatırım Danışmanınız İle İletişime Geçmek!